Fizioterapeut kao zdravstveni stručnjak fizioterapije, svojom djelatnošću upotpunjuje i proširuje usluge kako zdravstvenog turizma tako i medicinskog wellnessa. Stoga je šansa za zapošljivost Fizioterapeutskog tehničara osim u zemljama EU i u medical wellness turističkim centrima u Hrvatskoj – sve izglednija.
Medical Wellness u okviru zdravstvenog turizma je sinergijska suradnja između medicine, wellness-a i turizma, uz obavezan liječnički nadzor u cilju očuvanja ili unaprijeđena zdravlja, podizanja opće kvalitete življenja i rehabilitacije bolesnih stanja. Medicinski wellness je naziv za ponudu programa prevencije i rehabilitacije metodama komplementarne i konvencionalne medicine, koja u zemljama Europske unije u zadnjih nekoliko godina produžuje turističku sezonu. Kod samih korisnika medical wellness se percipira kao kombinacija medicinskih i wellness usluga zbog kojih su donijeli odluku o turističkom putovanju na određenu destinaciju ili zdravstveno turistički objekt.
Predviđa se da će klasična wellness ponuda ostati najsnažniji segment zdravstvenog turizma do 2020.g., a da će Medical wellness porasti 400% između 2010.g. i 2020.g. (Lanz Kaufmann, Stettler, 2009, p.)
U Strategiji razvoja turizma RH do 2020, te u Akcijskom plan razvoja turizma RH (2015), planira se razvoj hrvatskog zdravstvenog turizma u četiri područja: Medicinski turizam, Termalni turizam, Holistički turistički wellness iMedicinski wellness.
Glavne razlike između holističkog i medicinskog wellnessa:
Načela | Holistički wellness | Medicinski wellness |
Cilj programa | Opuštanje ili relaksacija | Prevencija i rehabilitacija oboljenja |
Liječnički nadzor | Ne | Da |
Svrha u turizmu | Dodana vrijednost
Povećava interes za objekt Povećava vanpansionsku potrošnju |
Motiv dolaska je program rehabilitacije (zdrava leđa, Zdravo spavanje, Menopauza, Mršavljenje..)
Produžava turističku sezonu i povećava ukupan prihod od turizma |
Najčešće indikacije za korištenje programa medicinskog wellnessa
- kronične bolesti lokomotornog sustava
- bolesti srca i krvožilnog sustava
- alergijskih i plućnih bolesti
- endokrine bolesti
- područje mentalnog zdravlja
- kožne bolesti
- stres, kronični umor, rekonvalescencije
Kako inovirati svoju ponudu programima medicinskog wellnessa?
U Hrvatskom zdravstvenom turizmu dominira ponuda holističkog turističkog wellnessa, a pravila i propise o medicinskom wellnessu u Hrvatskoj još nisu izrađeni.
Standarde i certifikaciju medicinskog wellnessa u zemljama Europske unije gdje se ta vrsta zdravstveno turističke ponude sve više razvija – propisuju stručna udruženja, poput Deutsche medical wellness Verband (DMWV). Stoga svima koji žele inovirati svoju ponudu medical wellnessprogramima, preporučujem da to urade sljedeći pravila i propisa Njemačkog udruženja za medicinski wellness:
- Osim medicinske rehabilitacije u medicinskom wellnessu se nude razne komplementarne metode (Tradicionalna kineska medicina, Ayurveda, Homeopatija, Naturopatija, Kiropraktika, Yoga, Autogeni trening, Terapija glazbom, Bioterapija, Psihoterapija….)
- Programi rehabilitacije pod liječničkim nadzorom – obavezan početni i završni liječnički pregled
- Zaposlen fizioterapeut u punom radnom vremenu
- Pisane upute za kućnu njegu i zdrave životne navike
- Implementiran sustav upravljanja kvalitetom tj. licenciraju se kao „medical wellness centar“
Što u medical wellnessu radi fizioterapeut ?
Pored educiranih wellness terapeuta, masera, aromaterapeuta koji pružaju usluge wellnessa turistima – zdravim ljudima – medicinski wellness kao zdravstvenu djelatnost provode priznati zdravstveni profesionalci „fizioterapeuti“ koji su zakonski regulirani u svim zemljama EU i šire.
Fizioterapeutski tehničarisu zdravstveni djelatnici – članovi rehabilitacijskog tima u medical wellness centru, koji pod stručnim nadzorom liječnika i prvostupnika fizioterapije provode: hidroterapiju, termoterapiju, krioterapiju, medicinske i terapijske masaže, ultrazvučnu i elektroterapiju, kineziterapiju i kinezimetrijska testiranja.
Fizioterapeut u medicinskom wellnessu može:(Hrvatska komora fizioterapeuta,Fizioterapija, Glasilo Komore,Zagreb, travanj 2011.)
- Provesti screening i procijeniti zdravstvene potrebe pojedinca/ grupe
- Postaviti prioritete za identifikaciju zdravstvenih potreba i uputiti pacijenta liječniku kada je potrebno
- Primijeniti prevenciju, zdravstvenu promociju, fitness i wellness programe koristeći epidemiološke principe
- Vrednovati zdravstvenu promociju, fitness i wellness aktivnosti kao dio fizioterapijske prakse
- Respektirati pacijenta/klijenta uključujući ga u donošenje kliničkih odluka
- Demonstrirati program evaluacije za intervenciju kod wellness programa
- Primijeniti fitness program kod npr. osteoartritisa koljena
- Razviti kondicioni program kod osoba oboljelih od astme
- Utemeljiti program za snaženje, jačanje, izdržljivost, fleksibilnost, spretnost, koordinaciju i balans za starije osobe
- Razviti programe vježbi, fitness-a i wellness programa, uzimajući u obzir specifičnu populaciju uključujući žene, (npr. trudnice ili dijagnosticirana osteoporoza), djecu, adolescente, starije ljude, rekreativce, profesionalne sportaše, pojedince s pretilošću i osobe različite rase/etničke pripadnosti
- Modificirati programe vježbi za žene u trudnoći
- Upotrijebiti programe za zdravlje, fitness i wellness, uključujući ove s bolestima i stanjima koja mogu voditi do oštećenja, funkcionalnog ograničenja ili nesposobnosti
- Izraditi strategiju/model za promjenu zdravstvenog ponašanja
- Funkcionirati kao savjetnik u odnosu na zdravstvena pitanja
Jeste li znali:
- Interes za uvođenje programa medicinskog wellnessa u okviru zdravstvenog turizma raste zato što većina zdravstvenih osiguranja u EU pokrivaju troškove medicinskog wellnessa.
- Prosječni broj dana boravka turista na programu medicinskog wellnessa je 14 dana
Autor: Jelica Popić,dr.med. – Učilište Lovran, www.akademija.wellness.hr
Podijelite s prijateljima