Važnost ileopsoas mišića za naše zdravlje, vitalnost i emocionalno blagostanje.
Psoas je najdublji, najstabilizirajući mišić u ljudskom tijelu, što utječe na našu strukturnu ravnotežu, širinu pokreta, pokretljivost zglobova i funkcioniranje trbušnih organa.
To je jedini mišić koji povezuje kralježnicu s nogama, odgovoran za to što nas drži da stojimo i omogućuje nam da podignemo noge da bismo hodali.
Zdrav psoas stabilizira kralježnicu i pruža podršku za ravno držanje, također podržava zdravlje trbušnih organa.
Zašto se ileopsoas naziva – mišić duše?
U nekim orijentalnim filozofijama psoas je poznat kao “mišić duše”, glavni moćnik tijela. Što je psoas fleksibilniji i snažniji, to naša vitalna energija može više teći kroz naše kosti, mišiće i zglobove. Psoas bi bio poput organa za kanaliziranje energije, omogućavajući nam da stvorimo čvrstu, uravnoteženu podršku iz središta naše zdjelice. Tako se kralježnica produžava i kroz nju može teći sva naša vitalnost.
Neke novije studije smatraju psoas, perceptivnim organom jer je sastavljen od biointeligentnog tkiva koje doslovno utjelovljuje našu najdublju želju za preživljavanjem i napredovanjem. Odnosno, to je primarni glasnik središnjeg živčanog sustava, pa se smatra i glasnogovornikom emocija. To je zbog toga što je psoas povezan sa dijafragmom preko vezivnog tkiva ili fascije, pa je pogođen i kod nepravilnog disanja i u reflektiranju straha.
Ubrzani način života i stres podižu razinu adrenalina u krvi koji kronično napreže psoas, pripremajući ga da trči, skoči u akciju ili se smanji kako bi nas zaštitio.
Ako uslijed stresa stalno držimo psoas u napetosti, s vremenom se on počinje skraćivati i stvrdnjavati. To će otežati naše držanje i funkcije organa u trbuhu, što će dovesti do bolova u leđima, išijasa, problema sa diskom, degeneracije hrskavice kukova, bolnih menstruacija ili probavnih problema.
S druge strane, napeti psoas šalje signale napetosti živčanom sustavu, ometa kretanje tekućine i utječe na dijafragmatsko disanje. U stvari, psoas je toliko intimno uključen u osnovne fizičke i emocionalne reakcije, da kada je kronično napet, šalje tijelu neprekidne signale opasnosti, tako da može odzvanjati iscrpljenost l nadbubrežne žlijezde i imunološki sustav u redu.
Ova situacija je pogoršana načinom na koji sjedimo ili držanjem naših svakodnevnih navika, koje smanjuju naše prirodne pokrete i dodatno ograničavaju mišić.
Crossfriction tehnika za opuštanje m.ileopsoasa
Manualnom tehnikom Crosfriction iskusni terapeuti mogu opusti ileopsoas. Rezultat je da će prednji dio bedara biti duži i omogućiti da se noge i zdjelica kreću s većom lakoćom i samostalnošću. To će ukloniti i bolove u kralježnici, poboljšati položaj kralježnice i cijelog torza, što posljedično utječe na poboljšane funkcije trbušnih organa, disanja i srca.
Na specijalističkom tečaju Manualne terapije i kiropraktike savladajte Crossfriction tehniku. Tečaj vodi dr. Kazimir Mileusnić, spec.ortoped. Tečaj uključuje dijagnostiku – fizikalni pregled i više vrsta manualnih tehnika: Kiropraktika – manipulacija kralježnice i zglobova, Cross friction (Cyriax), Trigger point i PIR (post izometrijsko istezanje) kojima se uspješno pomaže kod: bol u vratu, bolovi u leđima, bolovi u zglobovima, ozljede mekih česti (ligamenti, mišići i tetive). Nakon završetka dobiva se Certifikat.
PRIJAVI SE!
Slika preuzeta s web stranice: https://chintamaniyoga.com/
Podijelite s prijateljima