Ne morate biti guru anatomije da biste razumjeli funkcionalno kretanje. Dovoljno je osnovno razumijevanje funkcionalne anatomije da povežete razloge, zašto disfunkcionalno koljeno utječe da zglobovi male zdjelice kao i mišići u donjem dijelu leđa postaju preopterećeni i disfunkcionalni?
Pročitajte objašnjenje i saznajte kako tehnikom Cross friction masaže i PIR – istezanjem možete liječiti križobolju ili bol u donjem dijelu leđa uzrokovanu disfunkcijom koljena.
Što se dešava kada savijamo trup naprijed
Kada pojednostavljeno promotrite odnos kretnji između struktura križa i koljena bit će vam jasan mehanizam i uzrok ovih tegoba.
Kada je koljeno u fleksijskoj kontrakturi – uslijed skraćenja mišića fleksora koljena može doći do otežanog savijanja trupa prema naprijed i boli u donjem dijelu leđa.
To je zato što tri snažna mišića (fleksori koljena) počinju sa sjedne kosti a završavaju svojim tetivama na gornjem dijelu potkoljenice (ispod koljena) – dva s unutarnje strane i jedan s vanjske strane.
Kada savijamo trup prema naprijed, zdjelica se teži rotirati što omogućuje kralježnici da se izduži prema naprijed u središnjoj ravnini. U tom pokretu tetive fleksora koljena čije je polazište na kvrgama sjedne kosti ograničit će rotaciju zdjelice prema naprijed. Ta mišićna stabilizacija zdjelice omogućuje zaokruživanje sredine leđa u savijanje prema naprijed.
Fleksijsku kontrakturu ili skraćeni mišići fleksora koljena kod sportaša i osoba koji zbog ozljede ili učestalih naprezanja tih mišića prati često i križobolja. Bol u donjem dijelu leđa se javlja jer se mišići fleksori koljena ne mogu adekvatno produžiti. Zbog toga se napreže i duboki mišić u donjem dijelu leđa – M.quadratus lumborum.
Kod disfunkcije M.quadratus lumboruma, koji se proteže između zdjelice i 12 rebra – javlja se križobolja – bol u donjem dijelu leđa. Kako se mišić ne može adekvatno skratiti i produžiti, ova disfunkcija može uzrokovati i iritaciju ishijadičnog živaca.
Koje manualne tehnike pomažu križobolji uzrokovanoj disfunkcijom mišića
Manualni terapeuti mogu naučiti tehnike mekih česti poput Cross friction masaže i PIR – istezanja.
Budite vođeni znatiželjom, nikada ne silite, budite pažljivi na osjet i povratnu informaciju . Tijelo dobro reagira na ponovljena nježna istezanja prije dugotrajnije tehnike poprečne frikcije.
Naučite kako istražiti ograničene kretnje/mobilizacijom zglobova. Otkrijte raspon pokreta u zglobu i djelujte unutar ‘zone bez naprezanja’. Zatim polako napredujte do ruba zone udobnosti.
Sljedeći ove upute uz poznavanje tehnike PIR i Cross friction postupno ćete napredovati bez napora. Uključite disanje jer je to dio PIR tehnike – kada date uputu klijentu da zadrži dah dok dajete otpor pokretu istezanja mišića.
Želite li primijenite ove smjernice u svoju praksu – naučiti tehnike manipulacije i mobilizacije zglobova i tehnike istezanja mekih česti – prijavite se na tečaju Manualne terapije i kiropraktike
Autor: Jelica Popić, dr.med. – ravnateljica
Podijelite s prijateljima