Kiropraktika je svoju reputaciju brze i sigurne metode stekla upravo liječenjem križobolje. Sigurna je metoda kada je provode educirani manualni terapeuti koji su prije kiropraktike proveli detaljan fizikalni pregled i anamnezu.
Najčešći uzrok i simptomi križobolje
Čest je uzrok križobolje degenerativna promjena i subluksacija malih zglobova ili fasetnih = zigapofizealnih zglobova. U literaturi i praksi se t vrsta križobolje naziva i fasetnim sindromom. Uzrok bola je zapravo funkcijski poremećaj ili pomak ili subluksacija obično reverzibilna u malom zglobu jednog ili više lumbalnih kralježaka. Funkcijski poremećaj u malim zglobovima lumbalne kralježnice se manifestira križoboljom s prenesene boli u nozi ili bez nje i smanjenom pokretljivošću lumbosakralne regije.
Ovisno o tome koji su fasetni zglobovi blokirani, bol iz križa može se proširiti u područje stražnjice, prepone, kuka te u stražnji dio bedra do razine koljena.
Bol u listu ili potkoljenici nije karakteristična za disfunkciju malih zglobova
Što je fizikalni pregled ?
Prije manualne terapije manualni terapeut mora provesti premanipulativnu obradu pacijenta – anamnezau i fizikalni pregled
Fizikalni pregled ima za cilj otkriti uzrok i mjesto boli, te otkloniti moguće kontraindikacije (kada se ne smije provesti kiropraktičarski brzotrzajni pokret)
Prije fizikalnog pregleda manualni terapeuti provode anamnezu ili razgovor s klijentom ili pacijentom kako bi saznali što boli, kako boli, od kada boli te što je uzrokovalo pojavu boli (možda neki pokret, dizanje tereta ili je bol počela spontano). U toku anamneze važno je saznati i druge podatke među kojima su opće stanje zdravlje i postojanje drugih bolesti.
Što obuhvaća fizikalni pregled?
Obuhvaća vizualni pregled, testove pokretljivosti i bolnosti, palpaciju
- Antalgično držanje (iskrivljenost) nije karakteristično za disfunkciju fasetnih zglobova.
- Lumbalna lordoza često je izravnana u bolesnika s kroničnom disfunkcijom malih zglobova
- U bolesnika s disfunkcijom fasetnih zglobova najčešće su ograničene i bolne ekstenzija i rotacija.
- Fleksija je obično slobodna i bezbolna
Kod kojih vrsta križobolje se ne smije izvoditi kiropraktika
Klasične kontraindikacije za kiropraktiku i manipulativne zahvate na kralježnici i zglobovima su:
- Bolesti – tumori, infekcije, dugotrajna primjena kortikosteroidnih lijekova, prijelomi
- Neurološki : kompresija korijena živaca s neurološkim deficitom (trnjenje i mravinjanje, gubitak refleksa i gubitak mišićne snage, kompresija cauda equina (kompletna paraliza uz inkontinenciju stolice i mokraće)
- Vaskularni: aneurizma aorte, krvarenje u zglobove npr.hemofilija
- Nedostatak dijagnoze
- Kada se pozicioniranje pacijenta ne može postići zbog boli ili otpora
- Bolesnici s reumatoidnim artritisom i osteoporozom
- Hipermobilnost zglobova – Ako je kralježak hipermobilan u usporedbi s drugim kralješkom, potrebno je paziti da se izbjegne pretjerano opterećenje hipermobilnog zgloba)
- Mišićno-koštani deformiteti i spondilolisteza
- Frakture – svježe traume
Obilježja upalne križobolje: postupni nastup, traje dulje od tri mjeseca, prisutna je tijekom noći, popraćena je jutarnjom ukočenošću križa, smanjuje se nakon ustajanja i vježbanja, ne popušta nakon odmaranja, dobro reagira na nesteroidne antireumatike.
Postani manualni terapeut i nauči tehnike kiropraktike za liječenje križobolje
Na tečaju Manualna terapija i kiropraktika naučiti ćete provesti fizikalni pregled koristeći više vrsta testova među kojima su: Lasegov test, Testovi federiranja, Test nabiranja kože i još mnogi drugi.
Naučiti ćete provesti najoptimalnije tehnike kiropraktike, tehnike mobilizacije i tehnike za oporavak mekih česti.
Podijelite s prijateljima